9000 XT MANUAL WHEELCHAIR BY INVACARE Featuring a lightweight folding carbon steel frame, adjustable seat positioning, customizable armrest and legrest options, and smooth urethane wheels

INVACARE 9000 XT HIGH-PERFORMANCE LIGHTWEIGHT WHEELCHAIR
Product Features

Features adjustable axle setups that enable the chair to transition between standard adult height and a lower "Hemi" height for foot-propulsion.

COMPONENT INTERCHANGEABILITY
Standardized parts allow the 9000 XT to swap front riggings, armrests, and accessories seamlessly with other Invacare 9000 and Tracer series chairs.

ANGLE-ADJUSTABLE BACKREST
Features an optional adjustable back that modifies from -5° to 20° in 5-degree increments to accommodate postural requirements and improve comfort.

FLIP-BACK REMOVABLE ARMS
Armrests feature a convenient flip-back design for side-transfers and are completely removable to accommodate close proximity to tables and desks.

HIGHLY CONFIGURABLE FRAME
The mounting mechanism is designed for effortless removal, allowing the back support to be detached quickly for vehicle transport or wheelchair storage.

BACTERIA-RESISTANT UPHOLSTERY
Heavy-duty, dual-liner nylon upholstery resists stretching, cold-cracking, UV damage, and the growth of mold or mildew.
INVACARE 9000 XT DURABLE FOLDING WHEELCHAIR WITH DUAL-AXLE HEIGHT ADJUSTMENT
Product Specifications
| Specification | Details |
|---|---|
| Weight Capacity | 250 lbs (113 kg) |
| Product Weight | Approx. 31–39 lbs |
| Seat Width Options | 14", 16", 18", 20", 22" |
| Seat Depth Options | 16", 17", 18" |
| Seat-to-Floor Height | 13.5"–19.5" |
| Back Height | 15"–19" Adjustable |
| Overall Width | 21"–29" |
| Folded Width | 11.3"–12" |
| Overall Height | 34"–38" |
| Overall Depth | 28"–31" |
| Wheel Size | 24" Rear Wheels |
| Armrest Options | Fixed, Desk-Length, Full-Length, Adjustable |
| Leg Rest Options | Elevating, Swing-Away, Fixed |
| Upholstery | Easy-clean nylon |
Product Measurement and Sizing Guide



| Measurement | Details |
|---|---|
| 1 - Seat Depth | Measure from the most posterior point of the body to the inside of the knee, minus at least two inches. Some prefer more leg overhang to make room for their hand when lifting their leg |
| 2 - Back Height | Measured from the seat base to the top of the wheelchair back. Depends on how much upper back support is needed, and also affects freedom for the upper body to rotate. |
| 3 - Rear Seat to Floor | Measurement from the ground to the rear seat edge. Relative to the front seat-to-floor dimension, this determines the rearward slope ("dump" or "squeeze") of the wheelchair seat |
| 4 - Hanger Angle | Determines how far the toes extend away from the body, measured from the horizontal. A tighter angle allows the wheelchair to turn around in less space. Depends in part on ability of the knee to bend towards the perpendicular |
| 5 - Seat Width | Determined by the widest point of the body from knee to hip, plus an inch to ensure room to move. Consider bulk of clothing, particularly a heavy winter coat, if relevant |
| 6 - Wheel Camber | Angle of the wheel relative to the vertical. More camber improves stability and agility, but also limits ability to pass through narrow spaces. A typical daily wheelchair uses three degrees of camber. |
| 7 - Front Seat to Floor | Measure the leg from the back of the knee to the sole of the foot. Then subtract the thickness of the cushion when it is compressed. Next, add a minimum of two inches for footrest clearance. Do not add the footrest clearance if the wheelchair will be foot-propelled® |
| 8 - Footrest Width | Measure from the inside of each legrest tubing the distance or desired distance between legrests |
| 9 - Center of Gravity | Measure from the front of the seat back post to the center of the rear axel. |
| 10 - Seat to Footrest Length | Measure from the edge of the seat upholstery to the top rear of the footrest. |
| 11 - Backrest Angle | Measure the the angle of the back post to the floor. Ninety degrees will be perpendicular to the floor, to approximate the angle from the back post to the seat, subtract two degrees from measurment for every .5" of dump |
9000 XT MANUAL WHEELCHAIR BY INVACARE DOWNLOADS
9000 XT WHEELCHAIR BROCHURE 9000 XT WHEELCHAIR USER MANUAL 9000 XT WHEELCHAIR ORDER FORM
No Buyers info available
No warranty available
No videos available