
Non Slip Handi Treads
The Non Slip Handi Tread is an essential safety solution that prevents slips and falls on icy, wet, or slippery stairs to protect your entire family.

Our non-slip treads are a cost-effective safety solution to your slip and fall problems. The treads are designed for both indoor and outdoor use and can be easily installed on pre-treated wood, synthetic wood, concrete, or aluminum stairs and decks.
They are perfect for high traffic paths where water, ice, or snow can create a slippery surface. The five standard color choices for non-slip stair pads include: plain aluminum, powder-coated black, powder-coated brown, powder-coated safety yellow, & powder-coated gray.
HandiProducts Non Slip Treads Features

Patented Traction
Unique raised button design provides multi-directional grip in rain, snow, and ice.

Lifetime Durability
Crafted from heavy-duty aluminum that will never rust, rot, or require replacement.

Rapid Installation
Pre-drilled holes and included color-matched screws for installation in under a minute.

Premium Finishes
Available in Silver, Black, Brown, Gray, and Safety Yellow to match any aesthetic.
Aluminum Stair Treads Specifications
| Attribute | Technical Detail |
|---|---|
| Material | Heavy-duty 6063 Aluminum (Non-Rusting) |
| Tread Width | 3.75 in (9.53 cm) |
| Standard Lengths | 30 in (76.2 cm), 36 in (91.44 cm), 48 in (121.92 cm) |
| Thickness | 0.1 in (0.25 cm) Ultra Low Profile |
| Installation Surface | Wood, Concrete, Masonry, Metal, Composite Decking |
| Warranty | Lifetime Residential Warranty |
| Hardware Included | #8 x 1 in (2.54 cm) Color-Matched Stainless Steel Screws |
Non Slip Stair Treads Measurement Guide

Dimensions:
Width: 3.75"
Height: 30", 36", 48"
Length: 0.1"
Stair Safety Strips Videos
Outdoor Stair Grips Downloads
HandiProducts Treads Reviews
"They give me confidence that I, or anyone else will not slip and fall down the stairs like I did prior to installing them! Plenty of grip and easy to install."
"Outstanding grip. We have aluminum steps that were supposed to be anti-slip but weren't at all. These solved the problem immediately."
"The chestnut color matches my deck perfectly. Much more durable than non-skid tape and very easy to install with the included matching hardware."
No Buyers info available
Warranty
All of our non-slip treads are backed by a lifetime residential warranty and a limited commercial warranty.
This warranty coverage applies to non-slip treads used for both indoor and outdoor applications, including installations on pre-treated wood, synthetic wood, concrete, or aluminum stairs and decks.
Videos Hide Videos Show Videos
Write a Review
×